obrázek bez popisu
obrázek bez popisu
obrázek bez popisu

Aktuality

obrázek bez popisu

Z deníku knihovnice

Z deníku knihovnice I.

Podzim se kromě barevnosti a sychravého počasí vyznačuje i tím, že se do školy vracejí žáci a studenti. Jako knihovnice-začátečnice jsem se těšila na frontu před knihovnou, v níž se bude mladá generace předbíhat, aby získala oblíbené knižní svazky požadované školou. Zkušenost ukázala, že mladá generace vládne především počítačovou gramotností a knihy si stahuje, spíše než půjčuje v knihovně. A také jsem zjistila, že mladí lidé už dovedou delegovat nejrůznější úkoly na členy svých rodin. Takže místo žáků a studentů do knihovny chodili spíše jejich rodiče a prarodiče.

No co, když nejde Mohamed k hoře…, musí jít knihovnice za žáky a studenty. V říjnu jsem pozvala žáky 9-tých tříd ze ZŠ Oskol v Kroměříži na čtenářský workshop nazvaný Po stopách Jindřicha Spáčila, v němž kromě čtení povídky Velocipéd stroj rychlonohý, žáci vyrazili po stopách spisovatele a seznámili se s cyklistickým terénem, který hraje v povídce hlavní roli.

Začátkem listopadu přišli do knihovny žáci 4. a 5. třídy ZŠ Kvasice se svými vyučujícími. Bylo to milé setkání s dětmi, které rády čtou a o knížkách si povídají. Přečetli jsme si společně čarodějnickou pohádku o knihovně, děti ukázaly, že se v knihovně vyznají a dobře se orientují i ve výběru knížek. Tak doufám, že se stanou častými návštěvníky knihovny. Ve spolupráci s obcí jsme jim zakoupili do dětského oddělení barevný, flexibilní dětský sedací nábytek, takže děti si mohou v knihovně i pohodlně číst. Výběr dětské literatury, naučné i beletrie, je opravdu veliký.

Jako zastupující knihovnice jsem absolvovala knihovnický kurz v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně. Seznámila jsem se s tím, jak udržovat a rozšiřovat knižní fond a co dělat, aby lidé měli zájem do knihovny chodit. Inspirace to byla veliká a první změny už budou k vidění v průběhu listopadu a prosince. V naší knihovně proběhla aktualizace knižního fondu a některé zajímavé vyřazené tituly nabídneme ZŠ Kvasice, Komunitnímu domu seniorů, ale i široké veřejnosti formou knižní burzy. Sledujte plakáty a zprávy obecního úřadu. V knihovně si budete brzy moci vypůjčit nejnovější tituly z oblasti beletrie, detektivních románů, historických ság a dalších populárních žánrů. Aktuální informace získáte na nové webové stránce knihovny.

Doufám, že si i v předvánočním shonu najdete čas na čtení a návštěvu knihovny. Zajímá mě také, co bych mohla nabídnout a jak knihovnu vylepšit. Jestli máte nějaké nápady, prosím, vyplňte dotazník na webu nebo v tištěné podobě (získáte v knihovně).

Přeji všem krásný advent a spoustu knih pod stromečkem, protože jak praví můj oblíbený J.A. Komenský: „Dobré knihy jsou vpravdě brusem rozumu, pilníkem soudnosti, balšámem očí, nálevkami moudrosti, zrcadlem cizích myšlení, oprávcem pak našich myšlenek vlastních“.

Naďa Vojtková

Z deníku knihovnice

Z deníku knihovnice II.

Trochu jiný advent

V minulých zápisech jsem se vychloubala , kolik pěkných akcí s dětmi jsme udělali, ale jedna chlouba byla předčasná. Jako ve všech oblastech našeho života zase zasáhl covid. Pasování prvňáčků na čtenáře se bohužel muselo odsunout do dalšího roku. Ale už se těším, až zase uvidím děti v knihovně. Čas jsem využila k práci na aktualizaci fondu, tj. vyřazování knih, organizaci burzy a evidenci nových knih.

Burza knih

Měla jsem velikou radost z toho, že se v knihovně objevilo dost čtenářů se zájmem rozšířit si domácí knihovnu o zajímavé tituly. Děkuji všem za dobrovolné příspěvky do naší knihovní krabičky. Vybralo se téměř tisíc korun (přesně 910,00 Kč). Teď jen rozhodnout, jaké tituly by se do knihovny hodily. Pokud máte tip, dejte mi vědět. Uvažuji o prvním dílu Harryho Pottera. Děti neúplná sada v knihovně pořád láká a často se ptají na první díl. Ten v našem fondu bohužel chybí. U dospělé beletrie i naučné literatury bych ráda počkala na vaše návrhy. Seznámím vás s tituly, které jsme nově nakoupili pro knihovnu a pokud chybí něco, co si myslíte, že by bylo dobré koupit, řekněte mi a já zakoupím.

Nové knihy

Jak už jsem psala výše, nakoupili jsme 45 nových knih, čímž jsme trochu obnovili čtenářský fond po aktualizaci. Vybírala jsem především beletrii, a to podle zájmu čtenářů různé žánry (detektivky, romány pro ženy, rodinné ságy, zábavná četba), ale také různé autory. Zároveň jsem chtěla vybrat i některé tituly, které rozšíří naše čtenářské zájmy. Tady jsem se rozhodovala především podle recenzí a žebříčků popularity v různých časopisech. U současných světových autorů jsem se snažila vybrat díla, která získala prestižní ocenění. Z tzv. oblíbené klasiky bych zmínila pana Vondrušku a jeho poslední román Královražda na Křivoklátě – Hříšní lidé Království českého, Alenu Mornštajnovou a její novou knihu Listopád, Willa Smithe, Patrika Hartla. Z nových autorů, kteří jsou v současné době populární bych zmínila dva díly Šikmého kostela od Karin Lednické, Nalakuj to narůžovo od Martiny Formanové, Sedm zákonů od Miroslava Bárty, Máma není služka, máma je dáma od Marka Hermana a několik napínavých a zajímavých detektivních románů od nových autorů (Robert Bryndza, Peter May, Andy Weir, C.J. Tudor, Reganová Lisa aj.).

Pokud byste se chtěli zeptat na moje osobní doporučení, tak velmi se mi líbila kniha od Jakuby Katalpy Zuzanin dech. Román o ženě, která si po krásném dětství v kruhu rodiny prožila spoustu útrap díky historickým zvratům a událostem. Je to nádherný vhled do duše silné osobnosti.

Protože mě zajímají i otázky výchovy a vzdělávaní dětí (teď už především v rodinách), přečetla jsem si knihu Máma není služka, máma je dáma od Marka Hermana, který čtivou formou popisuje různé vhodné i nevhodné postupy ve výchově a vzdělávání dětí a určitě v jeho krátkých pozorovacích povídkách najdete recepty na to, …“jak to udělat, aby doma bylo dobře.“

Poslední moje doporučení směřuje k románu Frišta od novinářky Petry Procházkové. Osud jedné afghánské ženy mi přinesl vzpomínky na pobyt v Afghánistánu, ale také různé pohledy na roli ženy v různých kulturních kontextech. Možná si po přečtení zajdete i do kina na film Moje slunce Mad.

A na které ze zakoupených knih se nejvíce těším? Asi na rodinnou ságu Vinařství od Marie Lacrosse. Tato trilogie o vinařské dynastii v Německu mě určitě nezklame.

Ale také se těším, že mi dáte svá doporučení na nové knihy do knihovny a že si po svátcích o přečtených knížkách spolu popovídáme.

Tak ať máme úspěšný čtenářský rok 2022.