obrázek bez popisu
obrázek bez popisu
obrázek bez popisu

Aktuality

Předprázdninové rozjímání

 

Už se blíží prázdniny a já v knihovně se chystám na tiché a klidné období, kdy si čtenáři přiběhnou rychle vypůjčit knihy na dovolenou a potom se ztratí ve víru letních radovánek. Všem přeji krásné počasí a zasloužený odpočinek podle jejich představ. Ještě doufám stihneme dva čtenářské kluby pro dospělé. Nezapomeňte, že se scházíme každé poslední pondělí v měsíci v 16.00 hodin a debatujeme o přečtených knihách. Na minulém klubu jsme se dohodli, že si budeme vybírat témata, která nás zajímají, a podle nich si budeme doporučovat přečtené knihy. V květnovém klubu jsme si povídali o knihách tematicky zaměřených na výtvarné umění, tj. nejrůznější romány o známých i méně známých malířích a sochařích, zajímavé monografie jejich práce atd. Zatím nevím, jestli klub bude pokračovat i o prázdninách, ale určitě dám vědět na webové stránce knihovny a přes hlášení místního rozhlasu. Tam se také dozvíte, jaká témata jsme si vybrali.

Ještě než se zavřou brány školy a děti se rozběhnou na prázdniny, chci pozvat třídy do knihovny. Možná, že se rozhodnou věnovat kousek prázdnin četbě a budou si chtít v knihovně něco vybrat. Při tom si budou moci naplánovat prázdniny svých snů a vyhledat v naučných knihách nejrůznější informace o svých vysněných destinacích. Program bude určen žákům prvního stupně pod názvem Hurááá na prázdniny!

O prázdninách chystám také Týden s knihovnou – děti dětem. Bude v srpnu, přesná data dám vědět a chci v něm propojit starší děti s mladšími tak, aby si všichni užili trochu legrace, tvoření a samozřejmě četby. Stejně jako u čtenářského klubu, sledujte web knihovny, nástěnky a hlášení rozhlasu.

Knihovna si opět rozšířila svůj knižní fond. Přibyly detektivky i romány. Přijďte se podívat a vybrat si novinky na dovolenou. Lákavá nabídka zahrnuje například pět dílů románu od známé autorky Julie Quinnové Bridgertonovi, kterou jste možná sledovali jako seriál.

I letos bude provoz knihovny v prázdninových měsících omezen. Abychom dali šanci i těm z vás, kteří se nedostanou do knihovny v odpoledních hodinách, dáme na zkoušku jeden termín na dopoledne. Otevírací doba bude v pondělí od 14.00 do 18.00 hodin a v úterý od 9.00 do 11.00 hodin. Od září plánujeme rozšířit provoz knihovny o alespoň jedno dopoledne. Při velkém zájmu můžeme další dopoledne přidat.

Doufám, že se všechny slíbené aktivity vydaří a že díky nim získáme i nové čtenáře. Těším se, že se uvidíme v knihovně. V horkých letních dnech zde najdete přijemný chládek a klid.

obrázek bez popisu

Z deníku knihovnice

Z deníku knihovnice I.

Podzim se kromě barevnosti a sychravého počasí vyznačuje i tím, že se do školy vracejí žáci a studenti. Jako knihovnice-začátečnice jsem se těšila na frontu před knihovnou, v níž se bude mladá generace předbíhat, aby získala oblíbené knižní svazky požadované školou. Zkušenost ukázala, že mladá generace vládne především počítačovou gramotností a knihy si stahuje, spíše než půjčuje v knihovně. A také jsem zjistila, že mladí lidé už dovedou delegovat nejrůznější úkoly na členy svých rodin. Takže místo žáků a studentů do knihovny chodili spíše jejich rodiče a prarodiče.

No co, když nejde Mohamed k hoře…, musí jít knihovnice za žáky a studenty. V říjnu jsem pozvala žáky 9-tých tříd ze ZŠ Oskol v Kroměříži na čtenářský workshop nazvaný Po stopách Jindřicha Spáčila, v němž kromě čtení povídky Velocipéd stroj rychlonohý, žáci vyrazili po stopách spisovatele a seznámili se s cyklistickým terénem, který hraje v povídce hlavní roli.

Začátkem listopadu přišli do knihovny žáci 4. a 5. třídy ZŠ Kvasice se svými vyučujícími. Bylo to milé setkání s dětmi, které rády čtou a o knížkách si povídají. Přečetli jsme si společně čarodějnickou pohádku o knihovně, děti ukázaly, že se v knihovně vyznají a dobře se orientují i ve výběru knížek. Tak doufám, že se stanou častými návštěvníky knihovny. Ve spolupráci s obcí jsme jim zakoupili do dětského oddělení barevný, flexibilní dětský sedací nábytek, takže děti si mohou v knihovně i pohodlně číst. Výběr dětské literatury, naučné i beletrie, je opravdu veliký.

Jako zastupující knihovnice jsem absolvovala knihovnický kurz v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně. Seznámila jsem se s tím, jak udržovat a rozšiřovat knižní fond a co dělat, aby lidé měli zájem do knihovny chodit. Inspirace to byla veliká a první změny už budou k vidění v průběhu listopadu a prosince. V naší knihovně proběhla aktualizace knižního fondu a některé zajímavé vyřazené tituly nabídneme ZŠ Kvasice, Komunitnímu domu seniorů, ale i široké veřejnosti formou knižní burzy. Sledujte plakáty a zprávy obecního úřadu. V knihovně si budete brzy moci vypůjčit nejnovější tituly z oblasti beletrie, detektivních románů, historických ság a dalších populárních žánrů. Aktuální informace získáte na nové webové stránce knihovny.

Doufám, že si i v předvánočním shonu najdete čas na čtení a návštěvu knihovny. Zajímá mě také, co bych mohla nabídnout a jak knihovnu vylepšit. Jestli máte nějaké nápady, prosím, vyplňte dotazník na webu nebo v tištěné podobě (získáte v knihovně).

Přeji všem krásný advent a spoustu knih pod stromečkem, protože jak praví můj oblíbený J.A. Komenský: „Dobré knihy jsou vpravdě brusem rozumu, pilníkem soudnosti, balšámem očí, nálevkami moudrosti, zrcadlem cizích myšlení, oprávcem pak našich myšlenek vlastních“.

Naďa Vojtková

Z deníku knihovnice

Z deníku knihovnice II.

Trochu jiný advent

V minulých zápisech jsem se vychloubala , kolik pěkných akcí s dětmi jsme udělali, ale jedna chlouba byla předčasná. Jako ve všech oblastech našeho života zase zasáhl covid. Pasování prvňáčků na čtenáře se bohužel muselo odsunout do dalšího roku. Ale už se těším, až zase uvidím děti v knihovně. Čas jsem využila k práci na aktualizaci fondu, tj. vyřazování knih, organizaci burzy a evidenci nových knih.

Burza knih

Měla jsem velikou radost z toho, že se v knihovně objevilo dost čtenářů se zájmem rozšířit si domácí knihovnu o zajímavé tituly. Děkuji všem za dobrovolné příspěvky do naší knihovní krabičky. Vybralo se téměř tisíc korun (přesně 910,00 Kč). Teď jen rozhodnout, jaké tituly by se do knihovny hodily. Pokud máte tip, dejte mi vědět. Uvažuji o prvním dílu Harryho Pottera. Děti neúplná sada v knihovně pořád láká a často se ptají na první díl. Ten v našem fondu bohužel chybí. U dospělé beletrie i naučné literatury bych ráda počkala na vaše návrhy. Seznámím vás s tituly, které jsme nově nakoupili pro knihovnu a pokud chybí něco, co si myslíte, že by bylo dobré koupit, řekněte mi a já zakoupím.

Nové knihy

Jak už jsem psala výše, nakoupili jsme 45 nových knih, čímž jsme trochu obnovili čtenářský fond po aktualizaci. Vybírala jsem především beletrii, a to podle zájmu čtenářů různé žánry (detektivky, romány pro ženy, rodinné ságy, zábavná četba), ale také různé autory. Zároveň jsem chtěla vybrat i některé tituly, které rozšíří naše čtenářské zájmy. Tady jsem se rozhodovala především podle recenzí a žebříčků popularity v různých časopisech. U současných světových autorů jsem se snažila vybrat díla, která získala prestižní ocenění. Z tzv. oblíbené klasiky bych zmínila pana Vondrušku a jeho poslední román Královražda na Křivoklátě – Hříšní lidé Království českého, Alenu Mornštajnovou a její novou knihu Listopád, Willa Smithe, Patrika Hartla. Z nových autorů, kteří jsou v současné době populární bych zmínila dva díly Šikmého kostela od Karin Lednické, Nalakuj to narůžovo od Martiny Formanové, Sedm zákonů od Miroslava Bárty, Máma není služka, máma je dáma od Marka Hermana a několik napínavých a zajímavých detektivních románů od nových autorů (Robert Bryndza, Peter May, Andy Weir, C.J. Tudor, Reganová Lisa aj.).

Pokud byste se chtěli zeptat na moje osobní doporučení, tak velmi se mi líbila kniha od Jakuby Katalpy Zuzanin dech. Román o ženě, která si po krásném dětství v kruhu rodiny prožila spoustu útrap díky historickým zvratům a událostem. Je to nádherný vhled do duše silné osobnosti.

Protože mě zajímají i otázky výchovy a vzdělávaní dětí (teď už především v rodinách), přečetla jsem si knihu Máma není služka, máma je dáma od Marka Hermana, který čtivou formou popisuje různé vhodné i nevhodné postupy ve výchově a vzdělávání dětí a určitě v jeho krátkých pozorovacích povídkách najdete recepty na to, …“jak to udělat, aby doma bylo dobře.“

Poslední moje doporučení směřuje k románu Frišta od novinářky Petry Procházkové. Osud jedné afghánské ženy mi přinesl vzpomínky na pobyt v Afghánistánu, ale také různé pohledy na roli ženy v různých kulturních kontextech. Možná si po přečtení zajdete i do kina na film Moje slunce Mad.

A na které ze zakoupených knih se nejvíce těším? Asi na rodinnou ságu Vinařství od Marie Lacrosse. Tato trilogie o vinařské dynastii v Německu mě určitě nezklame.

Ale také se těším, že mi dáte svá doporučení na nové knihy do knihovny a že si po svátcích o přečtených knížkách spolu popovídáme.

Tak ať máme úspěšný čtenářský rok 2022.

Z deníku knihovnice III.

Ženy a muži v knihovně

Tak už máme nový letopočet 2022 a všechno se znovu rozbíhá s novými předsevzetími, i knihovna. V pondělí a ve středu od 13.00 do 17.00 hodin jsem připravena před počítačem a netrpělivě čekám na návštěvníky. Sotva se otevřou dveře, rychle nasazuji roušku a snažím se podle očí poznat příchozího čtenáře, nebo vlastně čtenářku. Muži jsou i v naší knihovně vzácné zboží, podle přehledu čtenářů za rok 2021 na jednoho muže v knihovně připadly 4 ženy. A ani počet nově přihlášených dramaticky nezměnil rozložení sil v knihovně, je to 10:3 ve prospěch žen od května 2021. Trochu jsem se také podívala na dotazníky, které stále sbíráme, abychom zjistili, co od funkční knihovny lidé očekávají, ale i tam je to silně feminizované, z 12 respondentů je pouze jeden muž. Myslím, že odpovídáme trendům čtenářství v celé české populaci. Jak ukázaly výzkumy, ženy čtou více než muži. Ale i přesto všechno čekám, že se ve dveřích častěji objeví muž nebo chlapec.

Co si přejí čtenáři a návštěvníci knihovny

Když už jsem se zmínila o dotaznících, trochu více rozvedu to, co jsem z nich dosud vyčetla. Na většinu dotazníků odpovídali registrovaní čtenáři, pouze jeden člověk nebyl registrován v knihovně. Všichni vnímají knihovnu primárně jako půjčovnu knih. Největší zájem mají o detektivky a v těsném závěsu jsou aktuální romány ze současnosti, hodně oblíbené jsou i historické romány, fantasy a sci-fi. Co se týká dalších funkcí knihovny, tak by polovina respondentů uvítala akce pro veřejnost (např. čtenářské kluby, besedy se zajímavými lidmi, programy pro děti a seniory). Další ze zmíněných inovací, které by lidé ocenili, je půjčování audioknih a větší výběr časopisů. Jsem ráda, že se mohu návrhy inspirovat a slibuji, že se budu snažit vyhovět přání čtenářů. S lepšící se pandemickou situací mohu uvažovat o slíbeném čtenářském klubu a po domluvě s panem starostou a kulturní komisí se pokusíme zorganizovat nějakou zajímavou besedu.

Děti v knihovně

Programy pro děti probíhají ve spolupráci se Základní školou v Kvasicích, např. pasování prvňáčků na čtenáře, setkání s žáky ze čtenářského klubu ZŠ. Podívejte se na fotky na webové stránce. Snažila jsem se přilákat i žáky 2.stupně ZŠ na čtení v angličtině, ale tam se projevila pandemie, konec pololetí a únava, takže moc dětí nepřišlo. Příště vyberu vhodnější dobu a více se spojím s učiteli angličtiny. Teď bych chtěla pozvat do knihovny i děti ze školky. Náš knižní fond zaměřený na malé předškolní děti je velice dobře zásoben knihami, které se jistě budou dětem líbit.

Knihovna online

Abychom oslovili i mladší ročníky dospělých čtenářů, budeme se snažit dále inovovat webovou stránku a zřídíme i Facebook knihovny. Ti z vás, kteří nejsou registrováni, podívejte se na webovou stránku knihovny (www.knihovnakvasice.cz) a prohlédněte si online katalog. Jsou v něm všechny knihy dostupné v naší knihovně. Můžete vyhledávat pomocí jména vašeho oblíbeného autora nebo názvu knihy. Pokud chcete knihu, jejíhož autora a název neznáte, můžete hledat s pomocí klíčových slov. Když se vám kniha objeví, klikněte na titul knihy a uvidíte obrázek a pod tabulkou zjistíte, jestli je kniha v knihovně nebo vypůjčená. Vypůjčenou knihu si můžete přes systém rezervovat.

V knihovně jako doma

Jsem moc ráda, že do knihovny chodí stále více rodičů s dětmi a že knihovně zůstává věrná i starší generace čtenářek a čtenářů. Dnes už se o knihovnách ví, že to nejsou jen půjčovny knih, ale že by měly být i jakýmsi obývákem obce. Tj. místem, kde se lidé setkávají, mohou si tam popovídat a cítí se přitom jako doma. Takže zajděte, těšíme se na vás.

Z deníku knihovnice IV.

Jaro se pomalu a těžce prosazuje v přírodě i v životě celé společnosti. Není pochyb o tom, že stejně jako každý rok se nakonec ukáže v celé své kráse a všechno se rozjasní a vybarví tak, jak si určitě všichni přejeme. Návštěvníci knihovny už dávají přednost venkovním aktivitám na úkor četby. Nestěžuji si a plně to chápu, také mě to táhne ven do zahrady a do polí. A protože jsem zahrádkářka-začátečnice a všechny své práce v zahradě jsem doposud dělala intuitivně, letos jsem se rozhodla, že si něco načtu. V knihovně jsem našla spoustu zajímavých zdrojů k inspiraci. Domů jsem si vzala knihu Christophera Lloyda a Richarda Birda Venkovská zahrada (vydalo Ottovo nakladatelství 2001) a kromě krásných obrázků jsem v ní našla i řadu jasných pokynů, co dělat v zahradě a kdy a jak se starat o to, aby zahrada byla pěkná a užitečná zároveň. I v knihovně jsem vystavila několik publikací, které mohou zahrádkáře obohatit a inspirovat.

Jako obvykle se ale chci podívat na to, co knihovna udělala v posledních měsících. S radostí jsem přivítala děti z Mateřské školy v Kvasicích. Přišly ve dvou skupinách – starší a mladší děti. Knihovna je velmi zaujala a stejně jako všichni malí návštěvníci se nemohly dočkat, až si budou moci vybrat knížku samy pro sebe. Nejdřív ale musely prokázat, že znají dostatek pohádek a umějí „číst obrázky“. Po návštěvě Mateřské školy se v knihovně zvýšila návštěvnost rodičů s malými dětmi. Už se těším na další setkání.

Základní škola, první stupeň, už knihovnu zná, byly zde téměř všechny třídy a doufám, že naše spolupráce bude dále pokračovat. Jediná cílová skupina, která mi ještě uniká jsou tzv. -náctiletí. Nevím, jestli čtou jen na čtečkách, tabletech a telefonech nebo jestli nečtou vůbec. Chtěla bych věřit, že první případ je pravdou.

V březnu proběhl také první Čtenářský klub pro dospělé. Sešla se skupina, která si příjemně popovídala o tom, co čteme a o zajímavých kulturních a cestovatelských zážitcích. Čtenářský klub bude probíhat pravidelně každé poslední pondělí v měsíci od 16.00 hodin a vítáni jsou všichni čtenáři i ti, kteří nejsou registrovaní v knihovně.

A nyní další plány. Znovu budeme nakupovat nové knihy. Zatím by měla přijít zásilka s následujícími tituly: Radka Třeštíková – Tajemství, Karin Lednická - Životice, obraz (po)zapomenuté tragédie, Kateřina Tučková – Bílá Voda a dvě detektivky Ken Follett – Nikdy a Michaela Klevisová – Dům na samotě. Chci se vypravit i na nákup do Kroměříže a vybrat další novinky, které brzy najdete v online katalogu i na poličkách v centrální části knihovny.

Přeji všem krásné a optimistické jaro, buďte zdrávi a pomáhejte ostatním. Z vlastní zkušenosti vím, že to přináší pocit uspokojení i více energie. Pokud jste na druhé straně spektra, nebojte se si o pomoc říct, lidem dělá radost pomáhat.

A citát nakonec, tentokrát od Jana Wericha:

„Mít rád lidi a milovat lidi, to je tajemství a snad jediný recept na štěstí. Kdo myslí jenom na sebe, ochudí sebe o jiné, zakrní a zahyne.“